Sunday 24th March 2019

Ultra Australia Announces Final Lineup & Set Times

The countdown is on until ULTRA Australia 2019.  With just over a week to go, the final star-studded line-up and set times have now been revealed.  Calling on a wide array of international and a selection of distinguished home-grown talent, the inaugural edition of ULTRA Australia will be one not to be missed.

Internationally renowned electronic music talent from around the globe will grace ULTRA Australia’s mainstage from the likes of: The Chainsmokers,MarshmelloMartin GarrixIllenium and more.  With a captivating jam-packed schedule of music from start to finish, patrons can make their way to the RESISTANCE and Locals Stage to catch an undeniably strong assortment of talent.

ULTRA’s pioneering underground concept, RESISTANCE, welcomes a selection of house and techno royalty to celebrate their brand’s Australian debut.  Joining previously announced artists: Adam Beyer and Dubfire B2B Nicole Moudaber, are Dutch label boss Joris Voorn and Melbourne residentsSteve Ward and Brooke Powell.

Showcasing Australia’s diverse musical talent, some of the country’s biggest and most respected artists have been added to the final lineup.  Including:Boogs, Brynny, Joel Fletcher, Mashd N Kutcher and many more, are just the latest names promising to deliver a wide variety of top-tier dance music across the weekend.

Kicking off at Melbourne’s Flemington Racecourse on Saturday 23rd, ULTRA Australia will then head North to Paramatta Park in Sydney on Sunday 24th February for the second leg of its journey.  After a SOLD OUT first ever Road to ULTRA Australia, now a fully-fledged festival for 2019, this year’s edition will be one for the books.

Last remaining festival tickets for both events can be found on: https://ultraaustralia.com/tickets.

ULTRA AUSTRALIA 2019 LINEUP

Headliners (in alphabetical order):

Adam Beyer

The Chainsmokers (LIVE)

Dubfire b2b Nicole Moudaber

Illenium

Joris Voorn

Marshmello

Martin Garrix

Support:

Slushii 

Young Bombs

Additional Support:

Sunset Brothers

Tigerlily

Will Sparks

ULTRA AUSTRALIA 2019:

Melbourne – Saturday 23 February 2019 – Flemington Racecourse

Sydney – Sunday 24 February 2019 – Parramatta Park

Tickets on Sale Now!

For more information, go to:

http://www.ultraaustralia.com

https://www.facebook.com/ultraaustralia

https://twitter.com/ultraaustralia

https://www.instagram.com/ultraaustralia

2019_Australia-Set-times_Carousel-2

2019_Australia-Set-times_Carousel-3

2019_Australia-Set-times_Carousel-4

 

ULTRA Australia (Melbourne) Set Times:

Main Stage:

12:00p.m.-12:50p.m. – Sunset Brothers

12:55p.m-1:45p.m. – Young Bombs

1:50p.m.-2:50p.m. – Will Sparks

2:55p.m.-3:55p.m. – Slushii

4:00p.m.-5:15p.m. – Illenium

5:20p.m.-6:35p.m. – Marshmello

6:40p.m.-8:10p.m. – Martin Garrix

8:30p.m.-10:00p.m. – The Chainsmokers

 

RESISTANCE Stage:

12:00p.m.-12:45p.m. – Mickey Nox b2b John Doe

12:45p.m-1:30p.m. – Market Memories

1:30p.m.-2:15p.m. – Christopher Coe LIVE

2:15p.m.-3:00p.m. – Steve Ward LIVE

3:00p.m.-4:00p.m. – Boogs

4:00p.m.-6:00p.m. – Joris Voorn

6:00p.m.-8:00p.m. – Dubfire b2b Nicole Moudaber

8:00p.m.-10:00p.m. – Adam Beyer

 

Locals Stage:

12:00p.m.-12:45p.m. – Vivien b2b N.E.D

12:45p.m-1:30p.m. – Fluke Chan

1:30p.m.-2:15p.m. – Tigerlily

2:15p.m.-3:00p.m. – Lucille Croft

3:00p.m.-3:45p.m. – Piero b2b Chloe

3:45p.m.-4:30p.m. – Yaksa

4:30p.m.-5:15p.m. – Brooklyn

5:15p.m.-6:00p.m. – Brynny

6:00p.m.-6:45p.m. – Tyron Hapi

6:45p.m.-7:30p.m. – Joel Fletcher

7:30p.m.-8:15p.m. – Mashd N Kutcher

8:15p.m.-9:00p.m. – Orkestrated b2b Short Round

9:00p.m.-10:00p.m. – Scott Alert b2b Soul T b2b Dean Dee

ULTRA Australia (Sydney) Set Times:

Main Stage:

12:00p.m.-12:50p.m. – Tigerlily

12:55p.m-1:45p.m. – Young Bombs

1:50p.m.-2:50p.m. – Will Sparks b2b Sunset Bros

2:55p.m.-3:55p.m. – Slushii

4:00p.m.-5:15p.m. – Illenium

5:20p.m.-6:35p.m. – Marshmello

6:40p.m.-8:10p.m. – Martin Garrix

8:30p.m.-10:00p.m. – The Chainsmokers

 

RESISTANCE Stage:

12:00p.m.-1:00p.m. – Lost Boys

1:00p.m-2:00p.m. – Wild Fox

2:00p.m.-3:00p.m. – Nick Reverse b2b Hoten

3:00p.m.-4:00p.m. – Brooke Powell

4:00p.m.-6:00p.m. – Joris Voorn

6:00p.m.-8:00p.m. – Dubfire b2b Nicole Moudaber

8:00p.m.-10:00p.m. – Adam Beyer

 

Locals Stage:

12:00p.m.-12:45p.m. – Chivers b2b JDP

12:45p.m-1:30p.m. – Indigo Starlight b2b L.A.M.

1:30p.m.-2:15p.m. – Lucille Croft b2b Jay Sounds

2:15p.m.-3:00p.m. – Mike Hyper b2b Fluke Chan

3:00p.m.-3:45p.m. – Dimatik b2b Krunk

3:45p.m.-4:30p.m. – Bustarow

4:30p.m.-5:15p.m. – Rojdar

5:15p.m.-6:00p.m. – Brynny

6:00p.m.-6:45p.m. – Tyron Hapi

6:45p.m.-7:30p.m. – Joel Fletcher

7:30p.m.-8:15p.m. – Mashd N Kutcher

8:15p.m.-9:00p.m. – Toneshifterz

9:00p.m.-10:00p.m. – Hard Dance Alliance